Projekt „Drátky a korálky“ slouží jako ukázka, co všechno se s drátky a korálky dá provádět a je ukázkou toho, co s tímto materiálem umí moje mamka – Jitka Koláčková, další texty a výrobky jsou jen a jen její práce 🙂

Věnuji se drátkování už pár let, ale teprve teď mě děti přesvědčily, že bych měla někde zveřejnit své „portfolio“ 😊 Některé výrobky jsou inspirované z různých webů, jiné z kurzů, které jsem absolvovala, a někdy dokonce i z mé hlavy 😊

Ty kvalitnější fotografie jsou dílem syna, který mi také poskytl prostor na svém webu, za což mu děkuji, ostatní jsou jen má dokumentace fotografovaná mobilem.


Jednotlivé výrobky jsou rozděleny do následujících kategorií:


Hmyz

Vzory pro motýly jsem viděla někde na webu a k výrobě vážek mě inspirovaly skleněné vážky, které jsme vytvořily ve Škrdlovicích.

Velikost je 5–8 cm, podle velikosti korálků.


Kytka

První růžičku jsem vytvořila podle návodu, který jsem našla na webu mimibazar od Romany Viktorie M. Návod na gerberu a chrpu mám z podzimního tvořivého víkendu s Rooyou a je od Ilony Mlynaříkové.


Láhev

Opletení džbánu byl vlastně můj první drátkovací pokus. Potřebovala jsem nějak odčinit to, že jsme si od dcery půjčili skleněný džbán a syn mu urazil ucho. Tak jsem ho odrátkovala, aby se dal použít alespoň na kytky 😊 Další lahve už pak nějak postupně přibývaly, když mě zaujal jejich tvar, nebo někdo potřeboval láhev jako dárek.


Šperk

U šperků jsem začala s drátky a korálky a teprve později jsem se pustila do odrátkování různých kamenů a minerálů. Sada „fotbalových míčů“ je výsledkem tvořivého víkendu s Rooyou, návod je od Sylwie Vynšové. „Hrachové lusky“ jsou podle kurzu Anna Monsterance Drátované šperky pro začátečníky. Ostatní jsou mé výmysly.


Strom

První „strom života“ jsem vytvořila jako přívěsek z drátku a korálků (průměr asi 4 cm), později jsem k němu přidala i náušnice (asi 1,5 cm), ale ty už mi žádné nezbyly 😊 Další byly vánoční stromečky podle ruského návodu, který jsem našla na webu. A pak už následovaly stromy na kamenech, začala jsem s velikostí 5 cm a momentálně největší má asi 10 cm. Stromy na zavěšení v kruhu jsou podle návodu Dominiky Helusové (Rooya).


Vánoce

Vánoční ozdoby jsou inspirované návody, které jsou volně dostupné na webu, upravovala jsem si je podle vlastní fantazie. Výjimkou je modrá vánoční koule, na kterou jsem dostala návod od Daniely Lokajové na víkendovém tvoření. Kapříci a stromek z měděného drátu je podle návodu Anny Monsterance.


Anděl

První andělé vznikali jako drobnosti, nejdříve jen z komponent, které jsem koupila a podle volných návodů. Anděl se šitými křídly je podle návodu od Dominiky Helusové (Rooya) z tvořivého víkendu. Andílci z měděného drátu a korálků jsou podle Anny Monsterance. Většina z nic má 3–5 cm. Výjimkou je anděl se srdíčkem, který je podle mé fantazie a má asi 10 cm.


Ostatní

Srdíčko s bílým a modrým andělem sloužilo pro ozvláštnění svatebního daru. Drátovaná kočka byla vytvořena na přání jako dárek podle fotografie z výstavy o drátování, kterou jsem viděla v Telči (velikost asi 15 x 15 cm).